Zadzwoń do godz.16.00: 600-876-047 |
Salon okien Łódź

Okna antywłamaniowe, czyli jakie?

Okna antywłamaniowe, czyli jakie?

Okna antywłamaniowe, czyli jakie?

Okna antywłamaniowe to specjalna stolarka okienna, której zadaniem jest utrudnienie włamywaczom dostanie się do domu. Są one szczególnie chętnie wybierane przez osoby mieszkające w domach jednorodzinnych, mieszkaniach parterowych, gdyż w takich lokalizacjach włamywacze często włamują się przez okna, w tym drzwi balkonowe.

Okna antywłamaniowe cechują się posiadaniem właściwych wzmocnień utrudniających wtargnięcie osobom trzecim. Aby okna PCV mogły być określane mianem antywłamaniowych, powinny mieć zarówno szyby antywłamaniowe, jak i okucia antywyważeniowe.

Okucia antywyważeniowe to podstawa

Okucia wyważeniowe to specjalne okucia, które zostały wyposażone w tzw. trzpienie grzybkowe. Po zamknięciu okna, czy też drzwi tarasowych owe trzpienie ryglują się w stalowych zaczepach znajdujących się w ościeżnicy okna. W ten sposób okucia są niezwykle trudne do wyważenia, gdyż utrudnione jest wypchnięcie skrzydła. Okucia wyważeniowe polecane do montażu w domach i mieszkaniach należą do klasy RC1 lub RC2.

Właściwe szyby antywłamaniowe

Okna antywłamaniowe to również odpowiednia szyba, która wyróżnia się wysoką odpornością na wybicie. Szyby antywłamaniowe powinny składać się z minimum dwóch tafli szkła połączonych kilkoma warstwami folii PVB, a ich grubość także ma znaczenie. Oczywiście im więcej tafli szkła i/lub większa ich grubość, tym okno jest mniej podatne na pęknięcie, czy wybicie. W oknach PCV antywłamaniowych stosuje się szkło o grubości minimalnej 4 mm. Najczęściej wybierane pakiety szybowe antywłamaniowe do mieszkań i budynków mieszkalnych należą do klas od P2A do P4A.

Należy pamiętać, że okna antywłamaniowe są cięższe niż tradycyjna stolarka okienna, dlatego ich montaż wymaga odpowiednio wytrzymałych ram. Ponadto warto zdecydować się na dodatkowe elementy, które utrudnią życie złodziejaszkom, jak np. klamki z zamkiem.


<< POWRÓT